FELVETT TANULÓK

 

Nyilatkozat a szülői felügyeleti jog gyakorlásról

 Nyilatkozat az életvitelszerű tartózkodásról 

   

  Intézményünk a Rózsadomb aljában, század-eleji műemlék épületben működik. Budapest egyetlen ének-zenei iskolája vagyunk, amely egyúttal zeneiskola is. Nyolc tanszakon tanulhatnak diákjaink hangszeres zenét. Évfolyamonként egy gimnáziumi osztályunk két tagozatra oszlik. Az emelt szintű ének-zene oktatás, a kórusmunka és a hangszeres zenélés mellett fontos számunkra a hagyománytisztelet és a hagyományápolás is. A zenés dráma tagozat fő célja a zenei és színházi oktatás mellett az, hogy a világra nyitott, probléma-érzékeny, önmagukat ismerő és sokrétűen kifejezni képes fiatalokat neveljen. Mindemellett Pedagógiai Programunk alapján színvonalas közismereti oktatással igyekszünk megfelelni az új évezred kihívásainak: tanítványainkat igény szerint szakkör, illetve fakultáció keretében készítjük fel a felsőfokú tanulmányokhoz szükséges nyelvvizsga, és az előrehozott, illetve emelt szintű érettségi megszerzésére. Csak nyelvtudással tudunk élni az Európai Uniós csatlakozás nyújtotta lehetőségekkel, ezért a 9. nyelvi előkészítő évfolyamon a magyar nyelv és irodalom, valamint a matematika szinten tartása és a mindennapos testnevelés mellett heti 15 órában tanulhatják diákjaink az angol nyelvet, 3 órában a német vagy a francia nyelvet, 3 órában az informatikát. Nyílt napok keretében 2023. november 13-án a dráma-tagozat, 16-án az ének tagozat mutatkozik be. A részletes programot honlapunkon tesszük közzé, előzetesen regisztrálni is ott lehet majd.

 

Induló tagozataink

  1. 035360 - 0001 kód: nyelvi előkészítő évfolyam + 4 évfolyam kerettantervre épülő helyi tanterv, emelt szintű oktatás  ének-zene, angol nyelv tantárgyakból. Előrehozott angol nyelv, informatika illetve rendes érettségi időszakban ének-zene és több tárgyból emelt szintű érettségire való felkészítés.  Hangszeres  zene tanulására lehetőség van: billentyűs (zongora, csembaló), vonós (hegedű, gordonka), fafúvós (furulya, fuvola, klarinét) és akkordikus (gitár, hárfa, ütő) tanszakokon. Sportolási lehetőség. Felvehető létszám 15 fő.
  2. 035360 - 0002 kód: nyelvi előkészítő évfolyam + 4 évfolyam kerettantervre épülő helyi tanterv, emelt szintű oktatás dráma, angol nyelv tantárgyból, zenés-dráma tagozatos képzés.  Előrehozott angol nyelv, informatika illetve rendes érettségi időszakban több tárgyból emelt szintű érettségire való felkészítés. Sportolási lehetőség. Felvehető létszám 15 fő.

 Felvételi követelmények: legalább 4-es átlag 7. év végén és 8. félévkor, továbbá megfelelő zenei, művészeti képességek, magyar és matematika központi írásbeli felvételi vizsga, valamint felvételi beszélgetés (általános műveltség, idegen nyelv), és ének-zene, illetve dráma alkalmassági meghallgatás.

Amennyiben végzős nyolcadikosaink tanulmányi eredménye legalább 4-es átlagú (a készségtárgyak, illetve magatartás, szorgalom nélkül), és iskolánkat jelölik meg, továbbtanulásukat felvételi vizsga nélkül biztosítjuk intézményünkben, de az alkalmassági vizsgán nekik is részt kell venniük. A tagozatra való felvétel az alkalmassági vizsgán nyújtott teljesítménytől és a szabad helyek számától függ.

 

TÁJÉKOZTATÓ

 

a leendő 9.ny osztályba felvételizőknek az értékelés módjáról

 

  1. Hozott pontok: maximum 50 pont

 A számítás módja: a 7. év végi és 8. félévi jegyek (magyar nyelv, magyar irodalom, matematika, idegen nyelv, történelem, ének-zene, földrajz, fizika, biológia, kémia) összegének a fele.

  1. Központi írásbeli eredményével szerezhető pontok

 Magyar: 50 pont, matematika: 50 pont. Maximum: 100 pont

  1. Szóbeli felvételin maximum 50 pont szerezhető. A szükséges képességek, készségek meglétét vizsgáló gyakorlati vizsga eredményeként az ének-zene, illetve dráma tagozatra jelentkezők esetében az állapítható meg, hogy a tanuló az adott gyakorlati vizsgán megfelelt, vagy nem felelt meg a követelményeknek.

Amennyiben a tanuló fel van mentve a magyar nyelv és irodalom vagy a matematika tantárgy értékelés alól, és a központi felvételi vizsgát sem írja meg az adott tárgyból, a másik tárgy (magyar nyelv illetve matematika) jegyét, illetve pontszámát duplázzuk.

Elérhető pontszám összesen: maximum 200 pont.

 

A jelentkezés módja

 A 8. évfolyamot most végző tanuló jelentkezési lapját általános iskolája továbbítja. Amennyiben a tanuló rendelkezik érvényes szakvéleménnyel, azt a jelentkezési laphoz csatolni kell. Amennyiben a sajátos nevelési igényről szóló dokumentumokat a szülő nem csatolja a felvételi dokumentációhoz, hanem azokról a felvétel után szerez az iskola tudomást, a tanuló jogviszonya semmissé válik.

A felvételi két részből áll: központi írásbeli és szóbeli vizsga.

 Az írásbeli felvételit a központi felvételi eljárást megelőző közös írásbeli eljárásrend keretében szervezünk. Az egységes felvételi eljárást megelőző írásbeli felvételi vizsgára a tanulóknak 2023. november 30-ig egy külön TANULÓI JELENTKEZÉSI LAP-ot kell kitölteni. Ez a jelentkezési lap nem tévesztendő össze a felvételi eljárásban használatos jelentkezési lappal. A felvételiző diákok az Oktatási Hivatal által közzétett, bármelyik középiskolában megírhatják a központi írásbeli vizsgát. A tanulónak az egységes írásbelire beadott jelentkezési lapot abba a középiskolába kell benyújtania, amely az Oktatási Hivatal által közzétett listán szerepel, és ahol a felvételit meg kívánja írni. Ha a tanuló februárban, a felvételi időszakban több központi írásbelit is tartó középiskolába jelentkezik, akkor maga dönti el, melyik iskolában írja a felvételijét, függetlenül attól, hogy a felvételi eljárás esetén milyen sorrendet jelöl meg.

Amennyiben a sajátos nevelési igényű, valamint a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő jelentkező élni kíván az Nkt. 51. § (5) bekezdésében biztosított jogával, a központi írásbeli vizsga jelentkezési lapjához csatolnia kell az erre vonatkozó kérelmet, valamint a szakértői bizottság véleményét. A központi írásbeli vizsgát szervező gimnázium igazgatója a kérelemről a döntését határozat formájában hozza meg. A döntés kizárólag a központi írásbeli vizsga letételének körülményeire vonatkozhat. Az igazgató döntésében rendelkezik az iskolai tanulmányok során a tanuló által használt, megszokott eszközök biztosításáról, az írásbeli dolgozat elkészítéséhez a munkaidő meghosszabbításáról, a vizsga meghatározott részeinek értékelése alóli felmentésről.

 Ennek országosan egységes időpontja:  2024. január 20. szombat 1000

 Pótfelvételi időpontja:                               2024. január 30. kedd 1400

 Felszerelés: íróeszköz, vonalzó, körző, radír.

 

A felvételi feladatsorokat és a megoldási kulcsokat a vizsga napjának délutánján az Oktatási Hivatal honlapján lehet megtekinteni.

Aki iskolánkban írta a felvételi vizsgát, a kijavított feladatlapját a titkárságon 2024. január 25-én megtekintheti, a vizsgázó gondviselője észrevételeit a megtekintést követő nap végéig, január 26-án 16.00 óráig adhatja le. Az értékelőlapok átvehetők 2024. február 5-én az igazgatóhelyettesi irodában 8.00-16.00 óráig. Bármelyik középiskolában is írta meg a felvételiző a dolgozatot, a kijavított feladatlapok Értékelő lapját az iskolák kötelezően elfogadják.

 

 A szóbeli felvételi időpontja:     2024. március 11-13.

 Pótfelvételi:                                    2024. március 18.

A szóbeli felvételi vizsgára minden jelentkezőt behívunk. Letétele alól felmentés nem adható, de a jelentkező kérheti, hogy a szakértői véleményben foglaltak alapján az igazgató speciális körülményeket, illetve kedvezményt engedélyezzen.

A szóbeli beosztás 2024. február 28-án szerdán lesz megtekinthető honlapunkon. A szóbeli vizsgára kérjük a tanulók hozzák magukkal a magyar irodalom és nyelvtan, valamint a matematika füzetüket, mert bár a vizsga kérdései a NAT követelményrendszerére épülnek, ne merülhessen fel olyan kérdés, amit még nem tanultak.

A szóbeli tematikus beszélgetésen elsősorban nem tárgyi tudást vizsgálunk, hanem egyes készségek és képességek meglétét (pl kreativitás, logika, szövegértés, önkorrekció), illetve fejleszthetőségüket.

A szóbeli vizsga, melynek időtartama kb 15-20 perc, az alábbi három alapvető területre terjed ki:

  • anyanyelvi kommunikáció
    • a beszélgetés során a tanuló szókincsét, nyelvhelyességét, kommunikációs készségét és kifejezésmódját értékeljük.
  • logikai, matematikai, természettudományi általános műveltség.
    • a beszélgetés során az alapvető tárgyi ismeretek –melyek nem haladják meg az általános iskola időarányos tananyagát – értékelésén túl figyelembe vesszük a jelentkezők gondolkodási, probléma-felismerési, logikai készségét, kreativitását.
  • idegen nyelvi kommunikáció
    • a beszélgetés során a tanuló szókincsét és kommunikációs készségét értékeljük.

Az emelt szintű ének-zenei tanulócsoportba jelentkező tanulók a fenti területek mellett elsősorban zenei képességeiket mutathatják meg, melyek függetlenek a zenei előképzettségtől.  Feladatuk: 

  • csoportosan (kb 20 perc)
    • rövid írásbeli zenei képességfelmérés
  • egyénileg
    • hozott 20 népdalból 1 választott eléneklése, elemzése
    • hangközök és harmóniák felismerése, könnyebb ismeretlen dallam éneklése rövid átnézés után

Az emelt szintű dráma tanulócsoportba jelentkező tanulók a fenti területek mellett elsősorban előadói képességeiket mutathatják meg, melyek függetlenek az előképzettségtől.  Feladatuk: 

  • csoportosan (kb 20 perc)
    • drámajáték
  • egyénileg
    • 2 dal (1 népdal, 1 magyar nyelvű könnyűzenei dal) – hangszertudás és saját előadású hangszeres kíséret előnyt jelent, zongora helyben elérhető
    • 1 lírai mű
    • 1 prózai mű (részlete)
    • improvizáció: 1 (páros vagy egyéni) szituáció rögtönzött bemutatása

 

Az ideiglenes felvételi jegyzéket 2024. március 22-én tesszük közzé.

Pontazonosság esetén az alkalmassági vizsgán elért eredményt vesszük nagyobb súllyal figyelembe.

További pontegyenlőség esetén előnyben részesítjük 

  • a hátrányos helyzetű tanulókat
  • a II. kerületi lakosokat
  • az iskolánkba járó, illetve itt végzett tanulóink testvérét
  • azokat a tanulókat, aki tanulmányi vagy művészeti versenyen eredményesen szerepeltek (kérjük az oklevél másolatát a szóbeli meghallgatásra elhozni)

Az eredmények ismeretében a tagozatok jelentkezési lapon megjelölt sorrendje 2024. április 8-10. között módosítható, erre a tanuló általános iskolája ad lehetőséget.

A felvételi eljárás során a elektronikus levél útján tartjuk a kapcsolatot az iskola Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címéről. A szülők e-mail címe a jelentkezési lapon megadott cím. Az Oktatási Hivatal egyezetetett felvételi jegyzéke alapján meghozott igazgatói döntésről 2024. május 2-án értesítjük a felvételizőket, és általános iskolájukat a felvételről, vagy elutasí