Mit jelent az iskolapszichológia? 

Az iskolapszichológia a pszichológia azon ága, mely az iskolában felmerülő nehézségekre keres megoldást. Fontos területe emellett a prevenció, azaz a megelőzés is, mely még a nehézségek fellépése előtt képes hatást kifejteni (pszichoedukáció, egészségtudatosság növelése, személyiség- és szociális készségfejlesztés).

 Az iskolapszichológia feladata a megfelelő pszichológiai környezet biztosítása tanulók és oktatók számára, mely a hatékony tanulás és tanítás alapvető feltétele.

Kedves Szülők! Kedves Diákok!

Mészár Tünde Andrea vagyok, a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola pszichológusa. Pszichológusi diplomámat és Tanácsadó szakpszichológus végzettségemet az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szereztem. Legfőbb feladatom a diákok, a szülők és a pedagógusok számára segítség nyújtása.

Miben tudok segíteni?

Az iskolapszichológus segítségét lehet kérni tanulási, beilleszkedési zavarok, érzelmi nehézségek, szorongás, pályaválasztási bizonytalanság vagy bármilyen egyéb felmerülő probléma esetén.

Az egyéni konzultációk esetében a találkozások számát a probléma összetettsége határozza meg, így akár lehet 1, lehet 3, 5, vagy akár 10 alkalom is. Egyéni konzultációk során alapvetően beszélgetés történik a pszichológusnál, ritkábban játékos feladatok vagy rajzolás, szükség esetén pedig néhány teszt kitöltése is megvalósulhat. A hozzám forduló diákkal a partnerség jegyében egyeztetjük, hogy hány alkalommal találkozunk, mi a konkrét célja a folyamatnak, s szükséges esetben kiket vonunk be konzultációba (pl. szülő, pedagógus).

Egyéni konzultáció keretében a szülők is felkereshetik kérdéseikkel az iskolapszichológust. Neveléssel kapcsolatos kérdésekkel, ha a gyermek mindennapjaiban olyan változás történik/ történt, amihez nehezen alkalmazkodik, ha a gyermek viselkedése, hangulata, tanulmányi eredménye megváltozott, illetve bármilyen egyéb nehézség, felmerülő kérdés esetén.

Az iskolapszichológus csoportokkal is foglalkozik. Szükség, illetve igény esetén az osztályokban szociometriai felméréseket végez, kérdőíveket vesz fel, előadásokat, beszélgetéseket, önismereti és közösségfejlesztő foglalkozásokat szervez. A fejlődést ebben az esetben a csoportdinamikai hatások, a nehézségek másokkal való megosztása, a társközösség érzése adja.

Az iskolapszichológus osztályokkal is foglalkozik, mely munka során az osztályközösséget érintő fontosabb kérdések, valamint közösségfejlesztő játékos feladatok, felmérések valósulnak meg, ami a jól működő, harmonikus iskolai rendszert segíti elő.

Abban az esetben, ha olyan problémák merülnek fel, amelyek az iskolapszichológiai kereteken túlmutatnak és terápiás tevékenység javasolt, egy szülőkonzultáció keretén belül a pszichológus megfelelő szakemberhez irányítja a családot (pl. nevelési tanácsadó, családterápiás, pszichoterápiás, gyógypedagógiai tevékenységi körök).

Fontos tudnivalók

Az iskolapszichológust (akárcsak a többi segítő szakembert) köti a titoktartási kötelezettség, amely alól kivételt képeznek azok az információk, amelyek a diákok biztonságának és egészségének veszélyeztetéséről szólnak.

A diákokkal való foglalkozás (egyéni konzultáció vagy csoportfoglalkozás) feltétele a szülői beleegyező nyilatkozat. Ennek hiányában a diákok nem vehetnek részt sem egyéni, sem csoportfoglalkozáson. Az iskolapszichológussal való találkozás önkéntes.

Elérhetőség

Szeretettel várok minden diákot:

  • beilleszkedési vagy tanulási nehézségek, magatartási problémák felmerülése esetén;
  • pályaválasztási, továbbtanulási kérdésekkel kapcsolatban;
  • felmerülő érzelmi nehézségek (pl.: szülők válása, veszteség, költözés) esetén;
  • gyakori levertség, szorongás, magányosság, düh érzése esetén;
  • egyéb magánéletben és/vagy iskolai környezetben jelentkező nehézség esetén.

Bizalommal fordulhatnak hozzám, amennyiben kérésük, kérdésük merül fel. Személyes konzultációra előzetes időpontegyeztetés után van lehetőség, melyet a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen tehetnek meg (az osztály, szülő, diák és az osztályfőnök nevének megjelölésével).

A következő időpontokban vagyok elérhető:

kedd 8:00-14:00

szerda 8:00-15:00

csütörtök 8:00-9:00 14:00-16:00

 

További fontos tudnivalók:

Az iskolapszichológus a pszichológusok Szakmai Etikai Kódexének megfelelően látja el feladatait, így titoktartási kötelezettsége van, a vele való találkozás pedig önkéntes.